İP Kamera Yayın Ayarları

ipkameraayar arayuz IP Kamera Canlı Yayın

İP Kamera yayınlarınızı web sitenizden canlı yayın yapmak için öncelikle ip kameranızda birkaç ayar yapmanız gerekir. Bu ayarlar öncelikle ip kamera yayın kalitesi ve yayın çözünürlüğüdür.

İP Kamera Kurulumu

Aşağıda bu ayarları nasıl yapacağımızı resimli anlatım ile görelim. Aşağıda bulunan kamera ara yüzü ile sizin kullandığınız ip kamera web arayüzü farklılık gösterebilir. Görsel olarak farklı olsa da genelde ayarlar aynıdır.

* Resimleri büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.
İP Kamera Arayüzüne Giriş
İp Kamera Ara Yüz Giriş Ekranı

iP kameranızın arayüze giriş için öncelikle ip kamera network ip adresini bilmeniz gerekir. İp adresini bilmiyorsanız bu linkte bulunan programı indirebilir ve network bağlı ip kameranızı bulabilirsiniz.

İp kameranız dış ortamda ise internet üzerinden ip kameranızın arayüze bağlanmak için ip kameranızın bağlı olduğu modem veya güvenlik duvarında ip kameranızın arayüz portunu açmanız gerekir.

Yukarıdaki resimde ip kameramızın arayüz ip adresini 192.168.100.110 olarak bulduk. Tarayıcımızın adres çubuğu 192.168.100.110 yazdığımızda ip kamera arayüzüne ulaştık.

Bazı ip kamera modellerinde arayüz portu farklı olabilir veya manuel oılarak kendimiz farklı bir port numarası vermiş isek ek olarak port numarasınıda yazıyoruz. ( Örneğin : 192.168.100.110:8080 )

iP Kamera Yayın Ayarları
iP Kamera Yayın Ayarları

iP kameranızın canlı yayın ayarları için arayüzüne giriş yaptık dan sonra ayarlar,video veya stream bölümüne tıklayın.

  • Code-Stream Type : Kod akış türü, kameranızda hangi kanalı yayınlamanızı seçmeniz içindir.
  • Encode Mode : Kodlama Modu veya Kodek, mutlaka H264 olarak ayarlamamız gerekir. Çok düşük internet bağlantılarında yayını video yerine resim olarak vermek için Mjpeg olarak seçilebilir.
  • Resolution : Çözünürlük, video çerçeve boyutu belirleyeceğiniz alandır ve önerilen 1280×720 pixeldir. Daha düşük internet bağlantılarında bir alt çözünürlük seviyesi seçilebilir.
  • Frame rate(FPS) : Kare Hızı, video kare hızını belirler. Yayın kalitesi bitrate düşük tutarsanız kare hızında düşürdüğünüzde görüntü daha net olur fakat akıcılığı kaybeder. Önerilen 25 dir.
  • Bit Rate Type : Yayın Kalitesi Türü, yayın kalite türünü seçeceğiniz alandır. CBR ( sabit ) yayın kalitesidir. VBR ( değişken ) yayın kalitesidir. önerilen CBR dir. VBR seçtiğinizde bitrate devre dışı kalır.
  • Bit Rate : Yayın Kalitesi, video kalitesi bu alandan ayarlayabilirsiniz. İnternet upload hızına bağlı olarak bu alanı ayarlayın. İnternet uploadı ( yükleme ) ölçmek için buraya tıklayabilirsiniz. VDSL alt yapısı veya daha yüksek bir uploada sahipseniz önerilen ayar 1024 kbps dir.
  • I Frame Interval : Kare Hız Aralığı, önerilen değer 50 dir. düşük çerçeve boyutunda bu değer düşürülebilir.

Yukarıda ayarlarda kamera yayınımızı 1 Mbit upload hızında en iyi görüntü ile yayınlamamız için gerekli ayarları yaptık.

Kamera üzerine yazı tarih saat ayarları için ip kamera arayüz panelinizde Overlay bölümünü kullanabilirsiniz.